Świadczenia rodzinne

Osobom ubiegającym się o ś›wiadczenie wychowawcze
druki wydawane będą od 01 sierpnia 2017 r.

Prawo do zasiłków ustala się na okresy zasiłkowe. W przypadku ś›wiadczeń wychowawczych
w ramach rządowego Programu „Rodzina 500 +”, prawo do tej formy wsparcia jest ustalane na okres roku – od 1 października danego roku do 30 wrześ›nia kolejnego roku. Taki sam okres obowiązuje w odniesieniu do ś›wiadczeń z funduszu alimentacyjnego. Z kolei dla ś›wiadczeń rodzinnych okres zasiłkowy zaczyna się od 1 listopada i trwa do 31 października następnego roku kalendarzowego.

Jeś›li wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o ś›wiadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata ś›wiadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłoś›ć wypłat ś›wiadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu. Złożenie wniosku we wrześ›niu spowoduje, że ustalenie prawa do ś›wiadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata ś›wiadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do ś›wiadczenia wychowawczego oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do ś›wiadczenia wychowawczego oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Należy więc pamiętać, że wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do ś›wiadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześ›niejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego.

Jak i gdzie złożyć wniosek o ś›wiadczenie wychowawcze?

Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o ś›wiadczenia wychowawcze udostępnia Gminny Oś›rodek Pomocy Społecznej w Terespolu realizujący te ś›wiadczenia w  gminie Terespol.

Wypełniony wniosek można złożyć osobiś›cie lub listownie. Jednak Ci, którzy chcą ubiegać się
o ś›wiadczenia wychowawcze bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić online. Mają do wyboru aż 4 kanały. Wś›ród nich: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, bankowoś›ć elektroniczną, PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany.

Osobom ubiegającym się o ś›wiadczenie z funduszu alimentacyjnego
druki wydawane będą od 01 sierpnia 2017 r.

W razie złożenia wniosku o ś›wiadczenie z funduszu alimentacyjnego na nowy okres ś›wiadczeniowy do 31 sierpnia, ustalenie prawa do ś›wiadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do 31 października. Jeś›li wniosek zostanie złożony w okresie od 1 do 30 wrześ›nia, ustalenie prawa do ś›wiadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących za miesiąc październik i listopad następuje do dnia 30 listopada. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 do 31 października, ustalenie prawa do ś›wiadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących za miesiące od października do grudnia następuje do dnia 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 do 30 listopada, ustalenie prawa do ś›wiadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących za miesiące od listopada do stycznia następuje do dnia 31 stycznia. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do ś›wiadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Osobom ubiegającym się o ś›wiadczenia rodzinne  druki wydawane będą od 01 sierpnia 2017 r.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o ś›wiadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do ś›wiadczeń rodzinnych oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 wrześ›nia do 31 października, ustalenie prawa do ś›wiadczeń rodzinnych oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących za miesiąc listopad i grudzień następuje do dnia 31 grudnia. Gdy wniosek o ś›wiadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy zostanie złożony w okresie od 1 listopada do 31 grudnia, ustalenie prawa do ś›wiadczeń rodzinnych oraz wypłata ś›wiadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Świadczenia rodzinne oraz ś›wiadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wnioski o te ś›wiadczenia można składać osobiś›cie, listownie lub przez internet. W tym ostatnim przypadku zainteresowani mają do dyspozycji Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia oraz Profil Zaufany. Wnioski w wersji tradycyjnej udostępnia w swojej siedzibie Gminny Oś›rodek Pomocy Społecznej w Terespolu.

Podkreś›lenia wymaga, że aby otrzymać ś›wiadczenia wychowawcze, ś›wiadczenia rodzinne lub ś›wiadczenia z funduszu alimentacyjnego, do wniosku należy dołączyć odpowiednie, zależne od indywidualnej sytuacji rodziny wnioskodawcy, dokumenty, w tym oś›wiadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do danej formy wsparcia.

• lipca 24 2017