Świadczenie wychowawcze od 1 lipca 2019 roku będzie przysługiwało:

• wszystkim dzieciom do 18-go roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę,
  • bez wymogu ustalenia alimentów w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku:

Uprawnieni wnioskodawcy:

rodzic – brak dokumentu opiekun prawny - orzeczenie sądu ustanawiające opiekuna prawnego opiekun faktyczny – zaś›wiadczenie z sądu o toczącym się postępowaniu w sprawie przysposobienia dziecka.

Stan cywilny:

1. kawaler/panna oraz żonaty/zamężna – brak dokumentu
  2. separacja – prawomocny wyrok sądu orzekający separację
  3. rozwiedziony/a – prawomocny wyrok sądu orzekający rozwód i zarządzenia opiekuńcze

W przypadku opieki naprzemiennej – odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Kto jest realizatorem programu:

WÓJT GMINY TERESPOL/ Gminny Oś›rodek Pomocy Społecznej w Terespolu ul. Wojska Polskiego 47 ;

Informacja telefoniczna – 83 375 37 48 e-mail: gops@gminaterespol.pl

Gdzie złożyć wniosek

Od 1 lipca można składać wnioski TYLKO ONLINE  przez stronę Ministerstwa Rodziny www.empatia.mpips.gov.pl, przez bankowoś›ć elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Od 1 sierpnia przyjmowane będą wnioski w formie papierowej w Gminnym Oś›rodku Pomocy Społecznej
w Terespolu ul. Wojska Polskiego 47.

Zachęcamy do składania wniosków online !!!

W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do ś›wiadczenia wychowawczego w okresie od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 30 wrześ›nia 2019 r., ś›wiadczenie wychowawcze zostanie przyznane i nadpłacone od lipca br.

Najważniejsze informacje:

500 zł miesięcznie na dziecko otrzymają rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka albo dyrektor domu pomocy społecznej, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Świadczenie będzie przysługiwać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Świadczenie wychowawcze będzie przyznawane na okres od 01-07-2019– w przypadku gdy ś›wiadczenie nie było pobierane na dziecko, natomiast na dzieci na które ś›wiadczenie jest przyznane do 30-09-2019r. prawo zostanie ustalone od 01-10-2019r.

Ważne!

Świadczenie wychowawcze 500 plus będzie przyznane do 31 maja 2021 roku.

Kolejne terminy składania wniosków:

• od 1 lutego 2021 – wnioski elektroniczne
  • od 1 kwietnia 2021 – wnioski papierowe

Sposób rozstrzygnięcia sprawy

W sprawie o przyznanie ś›wiadczenia 500 plus nie otrzymasz decyzji. Na podany adres poczty elektronicznej we wniosku zostanie wysłana informacja o przyznaniu ś›wiadczenia 500 plus. W przypadku, gdy adres e-mail nie zostanie podany informację o przyznaniu ś›wiadczenia można będzie odebrać w siedzibie Oś›rodka.

UWAGA! Nie odebranie informacji nie wpływa na wypłatę ś›wiadczenia.

W przypadku rozstrzygnięć negatywnych zostanie przesłana decyzja administracyjna na adres zamieszkania wskazany we wniosku.

Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do innych ś›wiadczeń, m.in. z pomocy społecznej, rodzinnych, z funduszu alimentacyjnego czy stypendiów dla uczniów i studentów.

• lipca 05 2019